Pokaż listę

Czy ceny mieszkań dotarły już na sam szczyt możliwości? Czy można spodziewać się obniżek cen? Czy warto kupić mieszkanie w 2018 roku?

Czy ceny mieszkań dotarły już na sam szczyt możliwości? Czy można spodziewać się obniżek cen? Czy warto kupić mieszkanie w 2018 roku?

 

 

Na dwa pierwsze pytania czytając raport „Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w 2018 r.”, przygotowany przez ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas odpowiedź jest negatywna. To oznacza, że apogeum cenowe nie zostało jeszcze osiągnięte i ceny nie zaczną spadać. Co więcej w 2018 roku możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen. Na naturalne w takiej sytuacji pytanie DLACZEGO? można podać kilka odpowiedzi:

- stale rosnące koszty materiałów,

- konieczność podnoszenia pensji osobom zatrudnionym w branży budowlanej,

- wzrost cen nabycia ziemi pod inwestycje.

Opinie twierdzące, jakoby rządowy program „Mieszkanie +” miał znacząco wpłynąć na rynek i wymusić obniżkę cen, możemy również zaklasyfikować jako nietrafione. Dlaczego? Otóż dlatego, że te inwestycje będą głównie zlokalizowane poza dużymi aglomeracjami. Czyli w istotny sposób nie wpłyną na popyt i podaż, które również odpowiadają za poziom cenowy.

Eksperci Banku BGŻ BNP Paribas w przytoczonym raporcie prognozują niewielki spadek sprzedaży na rynku pierwotnym szczególnie w pierwszym półroczu 2018 roku. Jednak pamiętajmy, że 2017 rok był rekordowym rokiem pod względem sprzedaży nowych mieszkań. Spadek, o którym mowa nie będzie jednak drastyczny. Eksperci w raporcie przewidują, że popyt utrzyma się niewiele poniżej tego z roku 2017.

Kolejny powód to nowelizacja ustawy regulująca obrót ziemią rolną z 2016 r. To rozporządzenia w niej zawarte skutecznie pozbawiły możliwości zakupu ziemi rolnej przez deweloperów.

W raporcie możemy również przeczytać, że udział nabywców gotówkowych i zakupów inwestycyjnych będzie ponad 55%.

Na trzecie pytanie postawione w tytule odpowiedź brzmi twierdząco. Ten rok z pewnością będzie należał do branży budowlanej i pomimo wzrostu cen nie grozi nam jeszcze tzw. przegrzanie rynku.

Ostateczną decyzję dotyczącą tego w co i kiedy inwestować trzeba podjąć samodzielnie. Jeżeli zdecydujesz się na zakup, chętnie wesprzemy Cię w poszukiwaniach odpowiedniej inwestycji, sposobów kredytowania czy nawet wyposażenia wnętrza.

Zapraszam do kontaktu. Napisz tomasz@nieruchomoscislezak.pl lub zadzwoń 784 339 970. 

Na naszej stronie www.nieruchomościslezak.pl znajdziesz ponad 2000 mieszkań w 100 inwestycjach we Wrocławiu i okolicach.

Jeżeli prezentowane tu treści są dla Ciebie ciekawe daj temu wyraz i polub nas na FB i przekaż je dalej na swojej ścianie

https://www.facebook.com/posredniktomaszslezak/?modal=admin_todo_tour

dzięki :)

Pokaż listę
Facebook