Pokaż listę

6 kroków jak kupić mieszkanie i nie żałować

6 kroków jak kupić mieszkanie żeby nie żałować.

 

Decyzja o zakupie mieszkania należy niewątpliwie do jednych z najważniejszych podejmowanych w życiu. Na co zwrócić uwagę przed zakupem, aby emocje nie wzięły góry nad rozsądkiem i tym samym nie spowodowały efektu niezadowolenia, które pojawi się z opóźnionym zapłonem zatruwając nam życie.

Sprzedaż nowych mieszkań w ostatnich latach bije wszelkie rekordy. Pojawiają się nowe inwestycje, a wszystko po to aby zaspokoić popyt. Na co zwrócić uwagę zanim złożymy podpis pod umową rezerwacyjną czy aktem notarialnym umowy przedwstępnej a później przenoszącym własność.

 

1.    Sprawdź, kim jest deweloper, jaki ma dorobek i opinie

Jak mówi polskie przysłowie zawsze w stadzie znajdzie się czarna owca. Chodzi więc o to, aby ją zidentyfikować nie narażając siebie. Po stronie kupujących na szczęście mamy ustawę deweloperską i rachunki powiernicze dzięki którym unikniemy utraty pieniędzy, jednak zdrowie stracone na wskutek stresu związanego z upadkiem dewelopera nic nie zwróci. Poza tym mimo odzyskania pieniędzy, nie będziemy mieli mieszkania.

 

Co zrobić?

 

Sprawdź dewelopera. Duże firmy publikują swe wyniki więc sprawa jest prosta, w przypadku mniejszych, ale również i dużych niezastąpiona będzie opinia osób związanych z branżą, pośredników oraz klientów, którzy już kupili mieszkania w innych lokalizacjach. Warto wybrać się i zobaczyć poprzednie inwestycje, a także zapytać o opinie mieszkańców. Jak deweloper rozwiązywał reklamacje, co sądzą o jakości wykonanej pracy.

 

2.    Sprawdź, gdzie kupujesz

Są trzy czynniki decydujące o kupnie: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Nikogo z pewnością nie trzeba przekonywać, że to właśnie lokalizacja ma wielki wpływ na komfort życia. To od lokalizacji zależy ile czasu stracimy lub zyskamy na dojazd do pracy. Czy będziemy mieli miejsce na spacery, uprawianie sportu, wypoczynek itd. Dla każdego inne czynniki będą priorytetowe. Mieszkania oraz dom kupujemy przeważnie na dłuższy okres naszego życia. Warto zadbać, aby ten czas był dla nas przyjemny, a nie udręką w każdym podstawowym aspekcie życia.

 

Co zrobić?

 

Sprawdź prospekt informacyjny, który każda firma deweloperska ma obowiązek dostarczyć przed podpisaniem umowy notarialnej. Tam znajdują się szczegółowe  informacje o planowanych inwestycjach w najbliższym otoczeniu. Budowa dróg, torów kolejowych, oczyszczalni ścieków i innych obiektów obniżających komfort życia. Warto również zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego, aby sprawdzić co gmina planuje wybudować w najbliższej okolicy.

 

3.    Sprawdź, co kupujesz

Sprawdź informacje odnośnie własności gruntu, które znajdziesz w księdze wieczystej.

 

Co zrobić?

 

Jeżeli masz dostęp do internetu to wizyta w sądzie nie jest konieczna do sprawdzenia czy deweloper jest właścicielem gruntu. Nie panikuj jeżeli znajdziesz zapis o użytkowaniu wieczystym. To nic złego. Szczególnie, że instytucja ta ma być w przyszłości zlikwidowana. Jedyne niebezpieczeństwo to możliwość wzrostu opłat. Koniecznie sprawdź w księdze, czy działka lub budynek nie są obciążone służebnością lub hipoteką inną niż ta na budowę.

4.    Sprawdź, jak płacisz

Wspominałem już w pkt 1 o rachunku powierniczym na który powinny trafiać pieniądze klientów kupujących nieruchomość. Taki rachunek to polisa ubezpieczeniowa dla klientów dewelopera. Deweloper otrzyma wpłacone tam pieniądze dopiero po zakończeniu zaplanowanych etapów prac. Nie ma więc możliwości na defraudację pieniędzy przez nieuczciwe jednostki.

 

Co zrobić?

 

Sprawdź czy deweloper ma taki rachunek, w przypadku jego braku niech Ci się zapali czerwone światło.

 

5.    Sprawdź, co podpisujesz

Obowiązująca od 6 lat ustawa deweloperska wprowadziła obowiązek, aby umowa deweloperska była podpisywana w formie aktu notarialnego. Kosztami takiej umowy kupujący i deweloper dzielą się w równych częściach. Umowa deweloperska zawiera zapisy zobowiązujące do przeprowadzenia transakcji w przyszłości w określonym czasie, a także nakłada kary na każdą ze stron, za nieprzestrzeganie terminów zapisanych w umowie.

 

Co zrobić?

 

Zwróć uwagę, by w umowie było zapisanych jak najwięcej szczegółów dotyczących nieruchomości i transakcji. Od daty ukończenia budowy i przeniesienia prawa własności, poprzez jak najdokładniej opisany standard wykończenia, aż do otoczenia budynku.

Więcej szczegółów oznacza lepiej zabezpieczone Twoje interesy i w razie konieczności możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie.

 

6.    Sprawdź, co otrzymujesz

Otrzymanie kluczy powinno być dla Ciebie radosną chwilą oznaczającą spełnienie marzeń o swoim „M”. Pamiętaj jednak, że odbiór to nie tylko formalność. Na podstawie protokołu potwierdzasz, że wszystko jest wykonane zgodnie z planem i w mieszkaniu nie ma niedociągnięć widocznych gołym okiem. Na wady niewidoczne ujawnione w trakcie użytkowania otrzymujesz rękojmię.

 

Co zrobić?

 

Jeżeli nie posiadasz wiedzy nawet elementarnej z zakresu budownictwa warto rozważyć inwestycję w postaci fachowca, który będzie Ci towarzyszył w tym momencie. Nie zapomnij o spisaniu i sprawdzeniu stanu liczników, aby nie ponosić nie swoich kosztów.

 

 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup, chętnie wesprzemy Cię w poszukiwaniach odpowiedniej inwestycji, sposobów kredytowania czy nawet wyposażenia wnętrza.

Zapraszam do kontaktu. Napisz tomasz@nieruchomoscislezak.pl lub zadzwoń 784 339 970. 

Na naszej stronie www.nieruchomościslezak.pl znajdziesz ponad 2000 mieszkań w 100 inwestycjach we Wrocławiu i okolicach.

Jeżeli prezentowane tu treści są dla Ciebie ciekawe daj temu wyraz i polub nas na FB i przekaż je dalej na swojej ścianie

https://www.facebook.com/posredniktomaszslezak/?modal=admin_todo_tour

dzięki :)

Pokaż listę
Facebook